Championship Show Results - March 2015
Judge; Miss Veronica Hourihane
Class Results
Class 1. Minor Puppy Dog (12 entries)
1st Rayemil Mr Know It All to Casarow
2nd Altinas Olaf
3rd Lireva's The Time Traveller
Res Foxhue Major Asset
VHC Kimmela The Dashing Prince
Class 2. Puppy Dog (5 entries)
1st Belliver Surely Not Black at Lireva
2nd Abbeyleigh Smarty Pants
3rd Vibrek Vin Desal
Res Leahcartoys Nice Surprise
VHC Nyellastock Levi Status
Class 3. Junior Dog (9 entries)
1st Abbeyleigh Carbon Copy
2nd Travillon Who's The Daddy
3rd Manetek Ice So Seksy JW
Res Misteria Del Esto Tiberio (imp)
VHC Fly to Victory of Queen Baby (imp)
Class 4. Novice Dog (8 entries)
1st Travillon Who's The Daddy
2nd Fly to Victory of Queen Baby (imp)
3rd Breezlyn Dark N Dapper
Res Simvoi Goda Ray of Sunshine at Altina (imp)
VHC Gillipom Pure Faith
Class 5. Post Graduate Dog (4 entries)
1st Midawn In With A Chance
2nd Reta You Sexy Thing
3rd Tuttsclump Toy Soldier
Res Gillipom Braveheart
Class 6. Limit Dog (8 entries)
1st Kamis Mysterical Legend of Brooklyn at Altina (imp)
2nd Pomirosa Peter Pan
3rd Wishingate Dark Secret
Res Pomstyle You Make Me Feel So Good at Pommania (imp)
VHC Manetek Walkin on Sunshine
Class 7. Open Dog (4 entries)
1st Phil Ch Puffpride Dreamkeeper at Lireva (imp)
2nd Gypsypoms I've Got An Asbo
3rd Ch Misteriya Del Esto Orion at Altina (imp)
Res Ladyelins New York New York to Keisyl
Class 8. Special Beginners Dog (2 entries)
1st Midawn Moves Like Jagger
2nd Parapom Dancing on Air for Petipoms
____________________________________________________________________________
Class 9. Minor Puppy Bitch (12 entries)
1st Breezlyn Pimms O Clock
2nd Billijees Crème Del le Crème
3rd Eluy Froen Magic
Res Manatek Ray of Sunshine
VHC Altina's Golden Bubbles
Class 10. Puppy Bitch (12 entries)
1st Norvanik Makin Whoopee
2nd Sueacres Unexpected Ruby
3rd Rebann Britannia at Altina
Res Nyellastock Shadow with Pikapom
VHC Sueacres Taken By Storm for Petipom
Class 11. Junior Bitch (7 entries)
1st Manetek Midnight Tango at Villenelle
2nd Cagneys Lullabye
3rd Manetek Dark Destiny of Travillon
Res Gillipom Mysterious Girl
VHC Cello of Chiao Li Ya
Class 12. Novice Bitch (5 entries)
1st Rebhann Britannia at Altina
2nd Manetek Dark Destiny of Travillon
3rd Sueacres Taken By Storm for Petipom
Res Foxhue Make Way for Me
Class 13. Post Graduate Bitch (13 entries)
1st Bowlou Pippa
2nd Lireva's Teddy Bears Picnic
3rd Billijees Valentina JW
Res Lillise Masquerade to Eluy
VHC Wishingate Tailor Maid
Class 14. Limit Bitch (11 entries)
1st Foxhue Licensed to Thrill
2nd Gillipom Crystal Illusion
3rd Lillise Sahara to Keisyl
Res Manetek Fire and Ice JW
VHC Keisyl Dallas
Class 15. Open Bitch (7 entries)
1st Lireva's Dancing for Gold
2nd Ch Breezlyn Love At First Bite
3rd Midawn Attitude
Res Ch Lireva's To Hell An Black JW
VHC Ch Altina's Celestrial JW ShCM
Class 16. Special Beginners Bitch (2 entries)
1st Sueacres Taken By Storm for Petitpom
Class 17. Special Open Orange or Orange Sable - Dog/Bitch (7 entries)
1st Casarow's Monty Python JW ShCM
2nd Midawn In With A Chance
3rd Ch Misteriya Del Esto Orion at Altina JW (imp)
Res Densown Starlight at Aacharmoe
Class 18. Special Open White or Parti-Coloured - Dog/Bitch (2 entries)
1st Fly to Victory of Queen Baby (imp)
2nd Baromar Ice Queen
Class 19. Special Open Black or Chocolate - Dog/Bitch (3 entries)
1st Wishingate Tailor Made
2nd Breezlyn Dark N Dapper
3rd Breezlyn Dark N Devine
Class 20. Special Open Any Other Colour - Dog/Bitch (4 entries)
1st Foxhue License to Thrill
2nd Amrill Double Cream
3rd Sueacres Taken By Storm at Petitpoms
Res Parapom Dancing on Air for Petitpoms
Class 21. Special Open Stud Dog (5 entries)
1st Villenelle Let It Be
2nd Ch Renoir Beautiful Brad of Travillon (imp)
3rd Pomstyle You Make Me Feel So Good at Pommania (imp)
Res Ch Zhemchuzhnow Ozhereis Mirron at Altina (imp)
Class 22. Special Open Brood Bitch (4 entries)
1st Midawn With Attitude
2nd Wishingate Tailor Made
3rd Foxlyn Skys The Limit
Res Ambrill Sing Us A Song
Class 23. Veteran Dog/Bitch (2 entries)
1st Ch Benlease Barney Rubble ShCM
2nd Vibrek Solitare
Class 24. Brace (1 entry)
1st Holman
____________________________________________________________________________
Dog CC Casarow's Monty Python JW ShCM Bitch CC Lireva's Dancing For Gold
Res Dog CC Phil Ch Puffpride Dreamkeeper at Lireva Res Bitch CC Foxhue Licensed to Thrill
Best In Show Casarow's Monty Python JW ShCM
Reserve Best In Show Phil Ch Puffpride Dreamkeeper at Lireva
Best Puppy In Show Norvanik Makin Whoopee
Reserve Best Puppy In Show Belliver Surely Not Black At Lireva
Class 25. Members Open Stakes (1 entry)
1st Breezlyn Pimms O Clock